Kierowanie samopoczuciem

Człowiek jako  jedność psychosomatyczna

Oznacza to, że ciało wpływa na psychikę, a psychika na ciała. Odzwierciedla to kolokwialne powiedzenie „w zdrowym ciele zdrowy duch”. Na tej zasadzie ciało wpływa na nasze samopoczucie. Emocje mają charakterystyczny repertuar zachowań. Np. kiedy zaczynamy się poruszać, poziom energii wzrasta. Emocje takie jak radość, gniew, złość są mocno ekspresyjne.

Smutek, melancholia są pozbawione dynamiki. Jeżeli w kontaktach z innymi ludźmi chcemy czuć się w określony sposób, należy również kierować swoim ciałem. Dlatego wśród metod walki ze stresem psychologowie zalecają ruch.

            Koncentrowanie uwagi

Alan Loy McGinnis w książce pt. „Sztuka pewności siebie”  sformułował 12 zasad pewności siebie. Wśród nich na pierwszym miejscu jest: „Koncentruj się na możliwościach, a nie na ograniczeniach”.

Należy opanować umiejętność koncentrowania się tego na tym, co dla Ciebie jest istotne – umożliwi ci to kontrolę własnego samopoczucia i zachowania, a przez to – przeznaczenia. Możesz skupiać się na tym, co Ci odpowiada albo na tym, co Ci nie odpowiada. Jeżeli będziemy skupiać się na jakimś przykrym wydarzeniu np. nieudanej rozmowie rekrutacyjnej, wtedy będziemy odczuwać złość, zakłopotanie, stres. Jeżeli będziemy skupiać się na jakimś pozytywnym wydarzeniu, wtedy pojawią się takie emocje jak radość, przyjemność itp. Ważny jest więc przedmiot uwagi – to na czym się koncentrujemy, możemy wpływać poprzez to, jakie pytania zadajemy. Np. jeżeli spytam się Dlaczego mam pecha? – wtedy to pytanie zawiera założenie, że mamy pecha. Można to pytanie zadać inaczej: Co mogę zrobić, aby przez cały czas mieć szczęście? Tutaj mamy odwrotne założenie, koncentrujemy się na tym, że mamy szczęście i szukamy sposobów żeby je wzmocnić.

Metodę nazwijmy ją „pytań pozytywnych” możesz stosować ją np. rano, po przebudzeniu, kiedy mózg znajduje się w stanie relaksu i generuje fale o częstotliwości około 8 Hz (7.83 Hz). Jest wtedy  jest bardziej podatny na sugestię. Są to pytania np.:

Jak wiele dzisiaj zyskam?

Czego się dzisiaj nauczę?

Kogo dobrego dzisiaj spotkam?