Depresja i jej leczenie


Mimo, że coraz głośniej mówi się o depresji, coraz więcej znanych i lubianych osób show biznesu się do niej przyznaje, to wciąż powszechnie traktuje się ją jako coś wstydliwego. Osoby chore wstydzą się pójść do psychiatry, bo ten wciąż uznawany jest za lekarza od „wariatów”, a chorych psychicznie postrzega się jako niepotrzebny margines społeczeństwa.

Depresja zdaje się być epidemią naszych czasów. Coraz bardziej intensywny tryb życia, pęd ku sukcesom zawodowym, przepracowywanie się, zapominanie o własnych potrzebach, to wszystko sprawia, że w pewnym momencie człowiek gubi radość z dnia codziennego, nie umie odpoczywać, nie wysypia się i wciąż mu mało doczesnych przyjemności. Takie życie w pewnym momencie przestaje zadowalać. Przychodzą permanentny obniżony nastrój, coraz niższa samoocena, niechęć do wykonywania codziennych czynności, nieumiejętność odczuwania przyjemności, zaburzenia snu, poirytowanie, pesymistyczne myśli i ogólna utrata energii. Jeśli do tych objawów dochodzą również myśli samobójcze, to oznacza to, że mamy do czynienia z zaawansowaną formą depresji.

Depresja na każdym etapie swojego rozwoju wymaga leczenia. Forma leczenia zależy o jej przyczyn i jej intensywności. Możliwe jest leczenie farmakologiczne, psychoterapia, hospitalizacja, fototerapia oraz metody łączone. O przebiegu leczenia decyduje lekarz prowadzący. On, po przeprowadzeniu dokładnego wywiadu, będzie wiedzieć, jakie są przyczyny występowanie tego zaburzenia oraz jak zaawansowany jest przebieg choroby. Zarówno leków na depresję oraz rodzajów psychoterapii jest bardzo wiele. Każdy przypadek choroby jest inny i wymaga indywidualnego podejścia.

Nieoceniony wkład w pomoc osobom cierpiącym na depresję mają również bliscy. Oni, poprzez swoje wsparcie, zrozumienie i akceptację, mogą nie tylko motywować chorego do leczenia, ale również aktywnie przyczynić się do jego wyzdrowienia.

Depresji nie należy lekceważyć. Sama z siebie nigdy nie przejdzie. Leczona ma szanse nigdy już nie wrócić, a nawet jeśli powróci, to wówczas ma dużo łagodniejszy przebieg, a uświadomiony wcześniej chory już wie co dalej robić.

Więcej na ten temat przeczytasz na portalu www.eoborniki.pl